در حال بارگذاری ...
 • حاشیه‌نگاری روز دوم جشنواره نمایش عروسکی

  حاشیه‌نگاری روزهای دوم جشنواره نمایش عروسکی

  به گزارش ستاد خبری شانزدهمین جشنواره عروسکی تهران مبارک، در دومین روز از این رویداد هنری نمایش‌ها طبق روال جدول برنامه که تابلو آن نیز در محوطه تئاتر شهر هم نصب شده است، اجرا شد .

   

  برپایی نمایشگاه یاد استاد جواد ذوالفقاری

  قبل از شروع اجراهای نمایش عروسکی نمایشگاه یاد استاد مرحوم جواد ذوالفقاری ساعت16:00 با حضور مرضیه برومند، فاطمه معتمدآریا، دنیا فنی‌زاده و دیگر هنرمندان این عرصه و همچنین خانواده ذوالفقاری افتتاح شد.

   

  رفت و آمد مخاطبان در سالن‌ها

  تب دیدن همه نمایش‌ها در دو بخش صحنه‌ای و فضای باز داغ بود، آنهایی که برای دیدن اجراهای صحنه‌ای به تئاتر شهر آمده بودند و گاهی هنرمندان هم در بین این مخاطبان دیده می‌شدند بلیت به دست و با عجله از درب سالن داخل می‌شدند و در صندلی‌های خود مستقر می‌شدند.

   

  حضور جانشین سفیر نیوزلند و کنسول فرهنگی هلند در نمایش نویسنده

  نمایش نویسنده از کشور هلند اثری مشترک از اولریک کواد و جو استروگرومن بود که در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا شد و جانشین سفیر نیوزلند و کنسول فرهنگی هلند در سالن حضور داشتند و همچنین این اجرا با استقبال خوبی از سمت مخاطبانش رو به رو شد.

   

  نمایش اپرای عروسکی اثر بهروز غریب پور در تالار فردوسی

  از دیگر نمایش‌های این روز اپرای عروسکی سعدی به نویسندگی و کارگردانی بهروز غریب‌پورکه در تالار فردوسی به اجرا پرداخت، «اپرای سعدی» هشتمین اپرایی است که از شخصیت‌های تاریخی  همچون حافظ، لیلی و مجنون، مولوی، رستم و سهراب و ... بهره‌مند و از تعداد زیادی عروسک و تنوع در موسیقی برخوردار است و همچنین از نظر داستان و محتوا به بخشی از زندگی سعدی در شیراز و سفرهای او پرداخته شده است و همینطور دیدن آن برای تماشاگران هیچ محدوده سنی ندارد.

   

  حضور کودکان کار و حال و هوای اجراهای فضای باز

  در فضای باز تئاتر شهر پر بود از کودکانی که همراه با پدران و مادران خود در اطراف سن این محوطه نشسته بودند و یا حتی در مناطق دیگر آنجا قدم می‌زدند و همه چیز را با دقت نگاه می‌کردند .

  حضور پدر بزرگ و مادربزرگ‌ها هم بسیار قابل توجه بود که با وجود گرمای هوا به صورت ایستاده نمایش‌ها را نگاه می‌کردند.

    اجرای موزیکال و طنز صندوق‌بازی و پسماندگان با همراهی بچه‌هایی همراه بود که دور تا دور سن نشسته بودند و خنده‌های از ته دل کودکانه خود را سر می‌دادند.

  از نکات جالب این اجراها این بود که کودکان کار همراه با وسایلی که برای فروش در دست آنها قرار داشت به دیدن این نمایش‌ها آمده بودند و لحظاتی را به دور از شلوغی خیابان‌ها و مشکلاتی که با آنان دست و پنجه نرم می‌کنند در بین کودکان هم سن و سال خود سپری کردند.

   

  اجرای نمایش ترانه و خورشید با حضور فاطمه معتمدآریا و مرضیه برومند

  آخرین اجرای خیابانی محوطه مجموعه تئاتر شهر ترانه خورشید و ماه از کشور لهستان بود که مخاطبان آن از ساعتی قبل از شروع نمایش در اطراف آن جمع شده بودند و حتی مراحل آماده‌سازی دکور را نیز مشاهده می‌کردند، هم زمان با تاریک شدن هوا این اجرا نیز آغاز شد که د ر ابتدا فردی با ساز زدن به صورت زنده این نمایش بی‌کلام را همراهی می‌کرد و نقاط اوج و یا حتی ترس آن را به وضوح نشان می‌داد، اژدهایی که حرکت دادن آن جذاب بود و بر روی چیزی شبیه به کالاسکه سوار بود و گاهی آن را به حرکت در می‌آوردند و بازیگرانی که با گذاشتن ماسک‌هایی بر روی صورت خود حرکت‌های نمایش را اجرا می‌کردند، در اواسط این اجرا آتشی روشن شد که به گرمای نمایش افزود. فاطمه معتمدآریا و مرضیه برومند همراه با مردم به تماشای این نمایش نشستند.

   

  پاتوق تئاتر کودک و فضای آن و حضور آرزو افشار

  گوشه‌ای از پارک دانشجو پاتوق تئاتر کودک نام دارد که راس ساعت 18:00 برنامه‌های طنز و موسیقی خود را آغاز می‌کند و بچه‌ها علاوه بر اینکه به اجرا ها نگاه می‌کنند بر روی میزهایی که در اطراف آنجا قرار دارد به کارهایی از قبیل خمیربازی، کاردستی و بازی‌های دیگر می‌پردازند که در بین این تماشاگران آرزو افشار بازیگر سریال آوای باران که به‌تازگی در برنامه ماه عسل هم حضور داشت دیده می‌شد.

  برای گرفتن اخبار این دوره از جشنواره به سایت http://tehranmobarakfestival.com/  مراجعه فرمایید.

   
  نظرات کاربران